سوالات متداول AC Drive

 

 • در اینورتر PM چطور میتوان از طریق ترمینال فرمان run بدهیم

  باید پارامتر  P0.06 (مرجع فرمان اجرا) را یک قرار بدهیم که دستور run از طریق ترمینال انجام شود. با توجه به اینکه میخواهیم از طریق کدام طریق ترمینال فرمان run را انجام دهیم باید پارامتر مربوط به آن را برای forward یا reversتنظیم کنیم . برای مثال اگر بخواهیم با x1 فرمان run بدهیم باید p5.00 را 2 یا 3 تنظیم کنیم.

   
 • در اینورتر PM چطور میتوان از طریق ولوم خارجی مقدار فرکانس را تغییر داد

  پارامتر P0.04 را باید 1یا قرار بدهیم اگر یک قرار بدهیم ولوم باید به ورودی انالوگ اول اینورتر وصل شود و اگر 2 قرار بدهیم باید به ورودی انالوگ دوم اینورتر متصل شود.

   
 • زمانی که اینورتر PM خطای LV (ولتاژ پایین) میدهد موتور stop نشود؟

  پارامتر  PA.06 را باید 111 قرار دهیم . در این حالت مقدار min ولتاژ ورودی میتواند 323 ولت باشد.

   

 • آیا می‌توان از اینورتر برای راه‌اندازی و کنترل دور موتورهای تک فاز استفاده نمود؟

  خلاصه «خیر» است. با اینکه یک یا دو سازنده ادعا می‌کنند چنین اینورترهایی تولید می‌کنند، با این حال انواع مختلفی از موتورهای تک‌ فاز وجود دارند که بعضی از آنها برای راه‌اندازی توسط اینورتر نیاز به اصلاحاتی دارند و بعضی‌ها نیز اصلا قابل استفاده برای این کار نیستند.

   

 • آیا می‌توان یک الکتروموتور ۳ فاز ۳۸۰ ولت را با استفاده از یک از اینورتر تک فاز به سه فاز راه‌اندازی نمود؟

  پلاک موتور را چک کنید. اگر موتور توانایی کار با برق ۳ فاز  ۲۲۰ ولت را داشته باشد می‌توانید با استفاده از یک اینورتر تک فاز، موتورتان را راه‌اندازی و کنترل نمایید. این اینورترها با برق تک فاز تغذیه شده و ۳ فاز ۲۲۰ ولت تولید می‌کنند.

   

 • آیا برای استفاده از اینورتر نیاز به جایگزین نمودن الکتروموتورهای قدیمی نیز هست؟

  معمولا خیر. با این حال اگر موتور شما قبل از سال ۱۹۹۰ میلادی ساخته شده است، جایگزین نمودن آن می‌تواند سودمند باشد. اگر سن و سال موتور قابل تعیین نیست کلاس عایقی موتور را از روی پلاک آن، بررسی نمایید. اگر کلاس عایقی موتور «B» بود، تعویض موتور ایده خوبی است.

   

 • آیا می‌توان از درایوی با توان بالاتر برای راه اندازی یک موتور استفاده نمود؟ مثلا درایو ۷٫۵ کیلووات برای موتور ۵٫۵ کیلووات؟

  بله، به سادگی می‌توان درایو را با تنظیم پارامترهایی از آسیب دیدن موتور جلوگیری کرد ولی درصورت تفاوت فاحش بین توان اینورتر وموتور،ازحفاظت های موتور به دلیل رنج بالای عملکرد اینورتر کاسته می شود.

   

 • آیا یک اینورتر می‌تواند چند موتور را به صورت همزمان راه‌اندازی نماید؟

  در عمل چنین کاری شدنی است اما باید اینورتر در مد v/f کار کندو باید به صورت مستقل مدار حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاه داشته باشند. اینورتر نیز باید به گونه‌ایی انتخاب شود که بتواند جریانی برابر یا بیشتر از مجموع جریان نامی موتورها را تامین نماید. دقت کنید هرگز زمانی که اینورتر در حالت " Run " است اتصال بین موتورها و اینورتر برقرار نگردد.

   

 • حداقل سرعت یک موتور با استفاده از اینورتر چقدر خواهد بود؟

  هر قطعه بستگی به مدل وحالت کاری می تواند حداقل سرعت های مختلفی داشته باشد اما ممکن است این کار تاثیر منفی روی طول عمر مفید موتور داشته باشد. توصیه می‌شود در چنین شرایطی حتما از یک فن خارجی برای خنک نمودن موتور استفاده شود. اگر هدف به گردش درآوردن بار با سرعتی پایین به صورت دائمی است و موتور هیچگاه به سرعت کامل خود نمی‌رسد، بهتر است از یک گیربکس و موتوری با توان کمتر برای کاهش سرعت استفاده نمود. فراموش نکنیم که اینورترها همانند گیربکس، گشتاور را تقویت نمی‌کنند.

   

 • با استفاده از اینورتر، سرعت یک موتور را حداکثر تا چه مقدار بیشتر از سرعت نامی آن می‌توان بالا برد؟

  هر اینورتر سقف فرکانس خروجی مشخصی دارد اما موضوع مهم‌تر اینست که با افزایش سرعت موتورهای آسنکرون به مقداری بیشتر از سرعت نامی آن‌ها، گشتاور خروجی این موتورها متناسب با افزایش سرعت افت می‌نماید. بنابراین گشتاور بار متصل شده به موتور، عاملی محدود کننده است.همچنین درصورت عملکرد طولانی مدت موتور درفرکانس های بالاتر از رنج نامی،عمرموتور به شدت کاسته خواهد شد.

   

 • چرا برای انتخاب اینورتر، اطلاع از جریان نامی موتور بسیار مهم است؟ آیا کافی نیست که توان نامی موتور را بدانیم؟

  سازندگان درایو، بر اساس پیش فرض‌هایی در مورد موتورها، محصولاتشان را دسته بندی نموده و بر اساس توان موتورها اینورترها را ارائه می‌دهند. با این حال هیچ تضمینی وجود ندارد که پیش فرض‌های سازندگان، در مورد موتور شما نیز صدق کند. بنابراین جریان نامی یک موتور عامل مهمی در انتخاب اینورتر خواهد بود.

   

بالا